Манастирище. Неизвестен Светец

Местоположение

  • Понор Планина, село Манастирище, местност Старо Село (над чешмата)

Местоположение на карта Гугл

Година

  • предположително средата на 19-ти век

Описание

  • Оброчното място на Неизвестен Светец се намира в землището на село Манастирище в планина Понор в местност Старо Село, около 100 метра северно от източната чешма на вече несъществуващата махала на селото на 1120 метра н.в.. Някога този южният склон на връх Попова Могила е е бил дом на една от махалите на селото, но в последствие махалата беше изоставена, а селото състоеше предимно от две големи махали – Раетската и Войшнишката (сега и те напълно обезлюдени, но с няколко поддържани къщи). Предполагам, че Старото село е било напълно изоставено около колективизацията (1950-те), когато мнозинството от населението на селото са го напуснали в резултат на отнемането на тяхната земя.
  • Оброчният кръст на махалата е отбелязан на съветската карта от 1970-те години със знак “паметник”, но е неправилно сложен северо-източно от сегашната локация на кръста. На картата знакът е в близкото дере – където от двете страни има свлачище и не вярвам някога там да е имало кръст.
  • През зимата на 2018-та година направих опит да намеря този кръст, но без успех и реших, че такъв е разрушен и липсва.
  • През 2024-та година реших да проследя старият черен път, който свързваше двете махали на Манастирище, като той минава южно от сегашният черен път. Проблемът в тази част на планина Понор е това, че тя е напълно обезлюдена и като резултат природата си връща своето – склоновете на планината южно от върховете Попова Могила и Белият Камък, някога голи пасища, се превръщат в борови гори. Дървета растат много плътно и преминаването по старите пътеки и пътища вече не е възможно. Проследих стария път от източния му край до една от чешмите край пътя (източната), а след това поех на север към новия път. Направих няколко кръга в търсенето на Оброчното място и, когато минавах край едно дърво, видях камък, с по-необичайна форма, покрит с мъх. Доближих камъка и видях, че формата му е необичайна. Край “камъка” растат дървета, но успях да опозная формата му – истински кръст. Разчистих край кръста, махнах мъх и шума, срязох храстите, клоните и така успях да разгледам отдавна забравеният исторически и културен паметник на махала Старо Село на село Манастирище.
  • Долу може да видите снимки на Оброчното място преди и след моето посещение.
  • Оброчният кръст е висок около 1.20 – 1.30 метра, и е паднал на почвата, като раменете му сочат на запад и изток. Къде е било точното място на кръста не е известно. Не съм видял нищо, което да прилича на дупка край падналия кръст, но, най-вероятно, кръстът е в такова състояние от поне 25-30 години, така че дупката отдавна не се личи.
  • Мястото е покрито с борова гора от началото на 2000-те години, но преди това е било сравнително голо. Предполагам, че кръстът е в това положение поради иманярски разкопки.
  • Мястото е било част от пасищата на селото, така че преди да падне, кръстът се личеше отдалече и със сигурност беше забележителен. Под кръста (150 метра на юг) е била изградена от крайпътните чешми за домашни животни. Чешмата е доста дълга, а гората тогава започваше около 700 метра на юг.
  • Кръстът е направен от дебел около 20см камък и нямам възможност да го вдигна.
  • На тази страна, която сочи нагоре, в центъра кръстът е украсен с изсечен кръст, а страничните рамене, както и горното, са украсени с по един изсечен кръг. Кръгът не е букел, тоест не изпъква.
  • Другите Оброчни места на село Манастирище имат кръстове с много по-различна изработка и стил. Друг подобен кръст в селото няма нито като Оброчен, нито като Гробищен. Най-старият кръст с потвърдена дата в селото е от 1820-та година. Трудно е да кажа от коя година е този кръст. Предполагам, че е от средата на 19-ти век, коло 1850-1860-те години, но е възможно той да е по-стар.
  • През март 2024 оставих кръста разчистен, като съм срязал няколко храста, които поникнаха край паметника. Ще го посещавам от време на време, но каква информация пази другата страна на кръста едва ли ще разбера някой ден.

Пътеписи, в които се минава през това Оброчно Място:

  • няма

Още снимки:

мястото преди да го разчистя

махнах малко шума за да съм сигурен, че това е кръст, а не обикновен камък

Разчистено. Реших да не пипам храстите от западната страна, кръстът се вижда и без те да се изсичат.

Дебелината на камъка в основата.

Дебелината на камъка в горната част, при раменете

Към страницата с Оброците